Biz Şükran ve Ömer; Üniversite arkadaşlığımızı 1989 yılında evlenerek hayat arkadaşlığına dönüştürdük. Her ikimizde mühendisiz.

2004 yılında okuduğumuz Kemal Anadol’un yazdığı "Büyük Ayrılık" kitabı ile bu keyifli yolculuğa çıktık. 1800 – 1920 yılları arası Foça merkezli bir aşk hikâyesi temelinde dönemin siyasal ve politik olaylarının anlatıldığı kitap her ikimizi de etkiledi ve Foça’da bir Taş ev alma arzusu yarattı. Sonuçta da 2004 yılının Temmuz ayında bu evi Amerika’da yaşayan o anki sahibinden satın alarak yolculuğumuza başlamış olduk. Süreç içerisinde düşünsel olarak hazırladığımız projemizi 2013 yılında tamamlayarak yaşama geçirdik. Evimizi daha çok insanın yararlanabilmesi umudu ile turizm amaçlı kullanmaya, misafir konuk etmeye adadık. Restorasyonda detaylara önem verdik. Yüksek Mimar, Restarotör Ercüment Kuyumcu’nun yönetiminde evimizi yaşama kazandırdık. Detaylarımızın en önemlileri olarak ana kapı üzerindeki ve banyo penceresindeki vitrayları söyleyebiliriz. Ana kapı üzerinde Zangoç ailesine bir saygı düşüncesi ile ağzında Zeytin dalı taşıyan Barış Güvercininin başına bir “Hare” yaptık. Banyo penceresinde ise Seramik sanatçısı Koncagül Ağaoğlu’nun Foça kızı eserini temel alarak Foça’yı betimledik. Burada Gökyüzü, Martılar, Fok balığı ve Denizdeki balıkları bir döngü içerisinde resmettik. 


 
Evin döşenmesinde ise klasik çizgileri yaşatan ancak modern bir yaşam evinde bulunması gereken tüm araçlar, ekipmanlar ve malzemeler kullanarak yaşayacak misafirlere kolaylıklar sunmayı hedef edindik. Küçük te olsa bir kitaplık yaparak Foça tarihi ile ilgili bazı kitapları misafirlerimizle buluşturmayı amaçladık.


Sizde kendi eviniz de ki gibi rahat, huzurlu bir ortamda bir tatil geçirmek isterseniz…

Sizleri de Foça’ya ve Foça Zangoç Evi'ne bekleriz.


 

 

177. sok. No: 2, Eski Foça, Izmir, Turkey


Pınar Figan Köse © 2014